روستای قوزلو – گرمی مغان
نوامبر 26, 2018
روستای پئلمه یئر (پر مهر) – گرمی مغان
نوامبر 28, 2018

معرفی شهر بران مغان

 

موقعیت و جمعت شهر بران

شهر بران در منطقه مغان و استان اردبیل، شهرستان اصلاندوز مغان، بخش بران (قشلاق غربی) قرار دارد. این شهر از دو بخش بران علیا و بران سفلی تشکیل شده است.

جمعیت بران علیا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۱۱۸۰ نفر با ۲۳۶ خانوار بوده است.

جمعیت بران سفلی بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۶۴۹ نفر با ۱۲۱ خانوار بوده است.

وجه تسمیه شهر بران

علت نامگذاری این شهر به نام بران تسلط سرمای شدید در فصل زمستان در این منطقه است. در فصل سرد سال برف و بوران زیادی روستا را احاطه کرده و به طوری که برای روزهایی نیز مسیر روستا به نقاط دیگر بسته می شد. به همین دلیل بران نامیده شده است. بیشتر اهالی شهر بران از طایفه گیگلو و کورعباسلو می باشند.

فرهنگ و اقتصاد بران

بیستر اهالی بخش بران شغلشان کشاورزی و دامداری می‌باشد و انواع محصولات کشاورزی مانند گندم، پنبه و انواع میوه جات مانند شلیل، هلو و آلو و انواع صیفی جات می کارند.

از عمده‌ترین صنایع دستی بخش بران می‌توان به گلیم، جاجیم و نمد اشاره نمود.

گفتنی است شهر بران به دلیل نزدیکی به دره یورت (دره رود) و مجاورت با جاده اصلی پارس آباد مغان به مشگین شهر و همچنین جاده اصلاندوز مغان به مشکین شهر (خیاو) از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین قدمت تاریخی این شهر که از ایام قدیم به عنوان اتراق عشایر کوچند شاهسون بوده بر اهمیت آن افزوده است.

بخش و شهر بران شامل بران علیا و سفلی دارای امکانات آب، برق، تلفن، خانه بهداشت، بخشداری، مسجد، خانه عالم، مدرسه ابتدایی و نانوایی است. شهر بران علیا و سفلی دارای شورای اسلامی و بخشداری است که در سال ۱۳۹۸ مصوب و تأسیس گردیده است.

 

بر اساس جدیدترین تغییرات تقسیمات کشوری بران از روستا و دهستان به بخش تبدیل و شامل شهرداری شده و جزو شهرستان اصلاندوز مغان می باشد.

 

گردآورنده: گروه اولدوز مغان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *