روستای قوزلو – گرمی مغان
آذر ۵, ۱۳۹۷
روستای پئلمه یئر (پر مهر) – گرمی مغان
آذر ۷, ۱۳۹۷

روستای بران – اصلاندوز مغان

 

موقعیت و جمعت روستا

روستای بران در دشت مغان و استان اردبیل، شهرستان اصلاندوز مغان، بخش دهستان قشلاق غربی قرار دارد. این روستا از دو بخش بران علیا و بران سفلی تشکیل شده است.

جمعیت بران علیا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۱۱۸۰ نفر با ۲۳۶ خانوار بوده است.

جمعیت بران سفلی بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۶۴۹ نفر با ۱۲۱ خانوار بوده است.

وجه تسمیه روستای بران

علت نامگذاری این روستا به نام بران تسلط سرمای شدید در فصل زمستان در این منطقه است. در فصل سرد سال برف و بوران زیادی روستا را احاطه کرده و به طوری که برای روزهایی نیز مسیر روستا به نقاط دیگر بسته می شد. به همین دلیل بران نامیده شده است. بیشتر اهالی روستای بران از طایفه کورعباسلو می باشند.

فرهنگ و اقتصاد روستا

بیستر اهالی روستا شغلشان کشاورزی و دامداری می‌باشد و انواع محصولات کشاورزی مانند گندم، پنبه و انواع میوه جات مانند شلیل، هلو و آلو و انواع صیفی جات می کارند.

از عمده‌ترین صنایع دستی روستای بران می‌توان به گلیم، جاجیم و نمد اشاره نمود.

گفتنی است روستای بران به دلیل نزدیکی به دره یورت (دره رود) و مجاورت با جاده اصلی پارس آباد به مشگین شهر و همچنین جاده اصلاندوز به مشکین شهر از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین قدمت تاریخی این روستا که از ایام قدیم به عنوان اتراق عشایر کوچند شاهسون بوده بر اهمیت آن افزوده است.

روستای بران علیا و سفلی دارای امکانات آب، برق، تلفن، خانه بهداشت، دهیاری، مسجد، خانه عالم، مدرسه ابتدایی و نانوایی است. روستای بران علیا و سفلی دارای شورای اسلامی و دهیاری است که دهیاری روستای بران در سال ۱۳۸۴ مصوب و تأسیس گردیده است.

 

بر اساس جدیدترین تغییرات تقسیمات کشوری روستای بران به بخش تبدیل و جزو شهرستان اصلاندوز مغان می باشد.

 

گردآورنده: گروه اولدوز مغان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *